הכתובה – לא מה שחשבתם

או פיקח ידע לצאת ממצב שחכם לא היה נכנס אליו

חתונות, קנס לכיס ו/או שמחה  גדולה.

בכל מקרה בטוחה שכל אחד ואחת מכם זוכר את הטקס, ומה מעניין בטקס (חוץ מזה שרוצים שהוא יהיה קצר) ואביזרים טכנים (יונים, כינור, ורדים, פרפרים) כמה הבעל רשם בכתובה. יש תחרות מי יכתוב הכי הרבה בכתובה וזה שופוני גדול.

מעבר לזה האם אי פעם חשבתם על ההשלכה של הכתובה?

אז זהו, שרוב האנשים לא יודעים ולא מבינים, והכי הרבה בשלב הזה לא מצליחים לחשוב על מקרה של ….

לא פעם אני נשאלת: "מה יש מה לעשות איתה ?" "זה לא מסמך שאין לו שום חשיבות ? " "מה צריך לשלם את זה ?"

אז המשמעות ההלכתית של הכתובה היא שטר (כן שטר כמו שיק או הסכם) התחייבות של הבעל כלפי האישה ולקשר הנישואין, ודאגה כלכלית לאישה במקרה של מוות חלילה אך גם במקרה של גירושין. הכוונה של ההלכה היתה כדי שאישה המתגרשת תהיה לה פרנסה לפחות לשנה (לפי רמת החיים שהיתה בנישואיה או קודם לכן מה שגבוה יותר) מתוך מטרה שאישה לא תצטרך להיות ניזקקת.

הדעה הרווחת של מרבית האנשים הינה כי הכתובה אין בה ממש וכבר לא מחייבים לפיה. אז כמו שכתבתי למעלה זה נכון שבד"כ בהסכם הגירושין האישה מוותרת על כתובתה, אך לא תמיד.

נתקלתי בלא מעט פסקי דין של בית הדין הרבני בו הבעל חוייב לשלם כתובה.

חשוב לציין שמבחינת בית הדין הרבני לא די שנתת לאישה מחצית מן הרכוש עפ"י החוק האזרחי יהיו מקרים שתצטרך להוסיף על סכומים אלו כספים נוספים כדי להביא את האישה למצב שתקבל את שווי הכתובה, נשמע לא הוגן.

כמה באמת מחייבים כתובה?

זו שאלה שאין לה תשובה אחידה. יש פסיקה של בתי הדין הרבניים המציינים מחד כי 54,000 ש"ח זה די והותר לכתובתה, אך גם יש פסקי דין של 120,000 ו-180,000 ש"ח.

צריך להבין שאלו סכומים אדירים! 

צריך לזכור כי יש בד"כ בעת גירושין יש ילדים, אזי הבעל משלם מזונות, משלם מחצית מן הזכויות שנצברו (יש מצב שהאישה גרה בבית הצדדים), קופות גמל, קרנות השתלמות, זכויות סוציאליות (שניתן לקבל אותן רק כאשר הן נזילות), רכבים, מוניטין, ואם בזה לא די הרי שגם הכתובה. כלומר לבעל לא נשאר הרבה כסף (בד"כ) למחייתו.

מה אני מנסה לומר ? אל תקלו ראש בעניין בכתובה. נכון יש להניח שאת המאמר הזה לא תקראו לפני החתונה, עם זאת לחברים שלכם, לילדים שלכם, לאחים שלכם, ולכל מי שבאמת איכפת לכם ממנו ספרו, סכום סביר. אפשר גם לרשום 200 זוז.

בתי הדין הרבניים מתייחסים לכתובה ותביעת כתובה בכובד ראש, החיוב בגין הכתובה גם אם הוא מעל 100,000 ש"ח יהיה מיידי !\

כלומר לך ותגייס עכשיו אחרי ששילמת לעו"ד, אחרי שנתת לאישה חצי מן הרכוש ואחרי שכמעט ולא נשאר לך עוד 100,000 ש"ח עכשיו.

אני רוצה לספר על מספר מקרים שייצגתי בבית הדין הרבני הן גברים והן נשים, אחד המקרים הוא בעל שאשתו לשעבר עשקה אותו ורדפה אותו עד פת רעב, זה לא הספיק לה ולאחר יותר מעשור מאז הגט עדיין דרשה כתובה. הבעל ביקש לקזז מן הכתובה כל סכום שהיא קיבלה במסגרת הליך אזרחי שהיא תבעה (מוניטין, זכויות סוציאליות, כל מה שאינו מכוח דין תורה).

מקרה אחר, אישה שהבעל בגד בה, נטש אותה לטובת אישה אחרת, לבעל היו נכסים האישה לא ויתרה למרות שהגיעו להסכמות בכל הנוגע לזכויות הרכושיות, על הבגידה על הזניחה והאופן שבו התנהג אליה היא התעקשה על כתובתה. אז, לא רק שקיבלה המון זכויות מכוח יחסי הממון, היא גם זכתה לקבל את כל הדירה (דירה לא זולה בכלל) כנגד הכתובה.

אז מה עושים?

  1. עושים הסכם יחסי ממון
  2. לא רושמים בכתובה סכום גבוה
  3. כתובים בכתובה 200 זוז
  4. מנסים לסיים את המערכת הזוגית בדרכי נעם
  5. מנסים להכליל את הנושא בהסכם הגירושין

אם לא עשיתם אחד הדברים לעיל אז:

  1. חייבים עו"ד ממש טוב, אל תזלזלו בנושא. לקבל חיוב של 120,000-200,000 ש"ח לתשלום תוך 30 יום זה לא אנושי. חייבים ייצוג טוב.
  2. כל שקל שנותנים מכוח יחסי ממון בין בני זוג או כל איזון (גם מכירת דירה) לציין כי סכומים אלו יקוזזו בהסכמה מן הכתובה.
  3. שומרים הוכחה על כל שקל ששולם (לא רק מזונות) במסגרת הליכי הגירושין.

רוצים לקבל עוד מידע?
מוזמנים לפנות אל – צרו עימי קשר:

עו"ד רותם גליקסברג
טלפון: 077-5340012 

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן